Postnummer 9210 Aalborg SØ har et aktivt boligmarked med et gennemsnitlig antal villasalg på 26 per kvartal. I fjerde kvartal 2025 (det seneste kvartal med tal fra Finans Danmark) blev der dog solgt hele 34 villaer. For boligsøgende er der netop nu 33 boliger til salg i postnummeret. Hvis du overvejer at sælge en bolig i 9210 Aalborg SØ, så har du 25 ejendomsmæglere at vælge imellem. Du kan bruge vores mæglerguide til at se og sammenligne postnummerets ejendomsmæglere.
Boliger til salg i Aalborg SØ
Der er 33 boliger til salg i Aalborg SØ
Opsplittet på boligtype er der dags dato (3. juni 2026) følgende boliger til salg i 9210 Aalborg SØ:
- Villa: Der er tolv villaer til salg med median liggetid 233 dage og udbudspris 19.064 kr/m2
- Rækkehus: Der er ni rækkehuse til salg med median liggetid 33 dage og udbudspris 18.697 kr/m2
- Ejerlejlighed: Der er ni ejerlejligheder til salg med median liggetid 222 dage og udbudspris 14.243 kr/m2
- Andelsbolig: Der er tre andelsboliger til salg med median liggetid 39 dage
Der tilføjes løbende nye emner til boligmarkedet i 9210 Aalborg SØ - Den nyeste bolig blev tilføjet for 5 dage siden.Vi henter dagligt boliger til salg fra Boliga. Boliga har d.d. 693 flere boliger til salg end andre boligsites. Hos DinGeo beriger vi boligerne med alle de interessante offentlig tilgængelige geodata som vi kan finde, så vi kan tilbyde en unik og anderledes boligsøgning med datakriterier, der bl.a. inkluderer arkitektur, mobildækning, trafikstøj, o.s.v.
Postnummerets betydning for boligmarked
Selvom postnumrene udelukkende er defineret med henblik på postomdeling, så symboliserer de meget mere end bare et tilfældigt tal i adressen.
For langt de fleste danskere har postnummeret betydning for boligens værdi og nabolagets identitet.
Denne udvidede og utilsigtede betydning skyldes bl.a. at postnumre anvendes i mange geografiske analyser.
F.eks. udregnes gennemsnitlige salgspriser på postnummerniveau - Læs mere ejendomsvurderinger »
De danske postnumre justeres løbende.
Post Danmark modtager årligt 10-15 henvendelser fra borgergrupper, der ønsker at skifte postnummer.
Der er ofte tale om boligejere og ejerforeninger, der med et nyt og mere prestigiøst postnummer kan opnå højere boligpriser.
I nogle tilfælde opfyldes ønsket.
Mere info:
Penge & Prviatøkonomi: Boligfidus: Skift postnummer
Danmarks Adresser: Postnumre
TV2 Lorry: Nyt postnummer kan give højere boligpriser
Bolius: Postnumre: Derfor har vi dem
DR: Flere bor i byer med ’forkerte’ postnumre
Boligstatistik i 9210 Aalborg SØ
Den gennemsnitlige kvadratmeterpris for villaer i 9210 Aalborg SØ er tæt på landsgennemsnittet
Gennemsnitlige m2-priser for Parcel- og Rækkehuse i postnummer 9210 Aalborg SØ ( - blå cirkler) og for hele landet ( - grøn kurve; venstre y-akse; kr/m2).
De røde søjler ( - højre y-akse) viser antallet af solgte boliger, d.v.s. datagrundlaget for de beregnede m2-priser i postnummer 9210 Aalborg SØ .
Bemærk: m2-priser går tilbage til 1992, mens antallet af solgte boliger kun strækker sig tilbage til år 2000.
Datakilde: Finans Danmarks boligmarkedsstatistik.
Ejendomsmæglere i 9210 Aalborg SØ
I alt 25 ejendomsmæglere har indenfor de sidste seks måneder haft villaer til salg i postnummer 9210 Aalborg SØ -
tre af mæglerne har deres butik indenfor postnummeret mens de resterende 22 har deres fysiske adresse udenfor postnummeret.
RealMæglerne Brian Harbo er mægleren der igennem de sidste 6 måneder har haft flest villaer til salg i postnummer 9210 Aalborg SØ.
Desværre er det kun 24 af mæglerne, der udmærker sig ved at frigive boligannoncernes fotos.
Frigivelse af fotos betyder at uafhængige boligsites som DinGeo og Boliga bedre kan eksponere salgsboligen, hvilket, alt andet lige, er en gevinst for boligsælger.
Postnummerets mæglerbutikker har gennemsnitlige liggetider, der varierer fra 44 til 891 dage.
Forskellen på liggetiderne kan skyldes, at forskellige mæglere har fokus på forskellige boligtyper.
Desværre er det også relativ let for ejendomsmæglere at manipulere de gennemsnitlige liggetider (og gennemsnitlig prisjustering).
Hvis du står for at vælge en ejendomsmælger kan det også være en god ide at tjekke, om der har været klager over mægleren.
Det kan du gøre to steder:
Disciplinærnævnet for Ejendomsmæglere og Klagenævnet for Ejendomsformidling.
Tjek eventuelt også ejendomsmæglerens renommé på Trustpilot.dk og/eller ved at søge på mæglerens navn i Google, hvor du ofte kan finde kundeanmeldelser.
Mæglerguide
Boliga lancerede i 2010 Danmarks første mæglerguide.
Målet var at skabe større transparens på boligmarkedet med mulighed for boligsælgere at sammenligne ejendomsmæglere ud fra relevante kriterier.
Hos Dingeo har vi (ikke overraskende) fokus på mæglernes holding til at dele data.
F.eks. er deling af boligfotos et absolut plus. Boliger på Boliga, DinGeo og andre uafhængige boligsites får ca. 50 procent flere visninger hvis billederne er frigivet (læs mere her »).
Vi tolker mæglernes holdning til åbne data som en indikation af hans/hendes vægtning af boligsælgers interesser ift. egne interesser.
Datakilde: Boliga Mæglerguide
Ejendomsmæglere der har solgt villaer i 9210 Aalborg SØ
Se og sammenlign de 25 ejendomsmæglere, der har været aktive i 9210 Aalborg SØ over 6-måneders perioden 1. september 2025 - 31. marts 2026.
Mæglerbutik |
Åbne data |
Antal |
Prisjustering |
Liggetid |
kr/m2 |
|
EDC Poul Erik Bech, Aalborg
»
|
|
2
|
|
100
|
9.705
|
|
Hansen & Thoft
»
|
|
1
|
|
44
|
20.647
|
|
Lokalbolig Aalborg
»
|
|
1
|
-3,6 %
|
142
|
23.950
|
|
Aalborg Mægleren
»
|
|
1
|
|
193
|
46.252
|
|
danbolig Aalborg Lejligheder
»
|
|
1
|
|
602
|
10.160
|
|
Brikk
»
|
|
1
|
|
891
|
19.314
|
|
Estate Algren - Aalborg
»
|
|
2
|
-7,4 %
|
65
|
11.778
|
|
DITHJEM
»
|
|
2
|
-4,2 %
|
115
|
20.672
|
|
RealMæglerne Aalborg Ann & Christian
»
|
|
2
|
-4,6 %
|
140
|
18.156
|
|
EDC Danebo, Aalborg
»
|
|
2
|
|
144
|
18.227
|
|
home Ejerlejlighedsbutikken Aalborg
»
|
|
3
|
-6,5 %
|
87
|
14.095
|
|
John Frandsen
»
|
|
3
|
|
88
|
16.205
|
|
home Aalborg - Hasseris
»
|
|
3
|
-4,2 %
|
125
|
19.578
|
|
EDC Danebo, City, Aalborg
»
|
|
3
|
-5,9 %
|
153
|
17.204
|
|
home Aalborg Østerbro
»
|
|
3
|
-5,3 %
|
199
|
18.195
|
|
Nybolig Palle Ørtoft Lejligheder
»
|
|
5
|
-15,3 %
|
213
|
11.222
|
|
Thorkild Kristensen
»
|
|
5
|
|
328
|
26.841
|
|
Estaldo
»
|
|
6
|
-5,8 %
|
157
|
15.934
|
|
danbolig Aalborg Syd
»
|
|
7
|
-4,3 %
|
127
|
21.951
|
|
Mæglerhuset, Aalborg
»
|
|
12
|
-6,7 %
|
78
|
20.168
|
|
home Aalborg - Vejgaard
»
|
|
24
|
-5,5 %
|
73
|
16.373
|
|
EDC Anker Nørgaard, Aalborg SØ
(9210)
»
|
|
16
|
-9,8 %
|
148
|
17.616
|
|
Nybolig Palle Ørtoft Gug
(9210)
»
|
|
39
|
-6,1 %
|
157
|
19.716
|
|
RealMæglerne Brian Harbo
(9210)
»
|
|
56
|
-4,4 %
|
256
|
18.979
|
|
RealMæglerne Aalborg - Klinggaard & Co
»
|
|
5
|
|
189
|
26.021
|
Tabellen indeholder informationer om alle 25 ejendomsmæglere, der har haft boliger til salg i 9210 Aalborg SØ i perioden 1. september 2025 - 31. marts 2026.
Kolonnen Mæglerbutik viser navnet på mæglerbutikken og linker til mere detaljeret information på Boligas Mæglerguide.
For mæglerbutikker, der har fysisk adresse i postnummeret er dette angivet med "(9210)".
Åbne data: Ejendomsmæglere der frigiver billeder er markeret med ikon
mens mæglere der ikke frigiver billeder markeres med
.
Emblemet
markerer premium mæglere, der samarbejder med Boliga og bl.a. udsender skuffesager via Boligas overvågningsmails.
Antal: angiver antallet af villaer som mæglerbutikken har haft til salg over de de sidste seks måneder.
Prisjustering: gennemsnitlige prisændringer på boliger til salg.
Liggetid: gennemsnitlige tidsperiode en bolligannonce er online.
kr/m2: gennemsnitlig kvadratmeterpris på de villaer som mæglerbutikken har haft til salg over de de sidste seks måneder.
Du kan sortere ejendomsmæglerne efter de forskellige nøgletal ved at klikke på kolonne-overskrifterne.
Ejendomsmæglerbutikkerne er i udgangspunktet sorteret efter de faktorer som vi mener en boligsælger bør kigge på:
(1) Åbne data;
(2) Mæglerbutik i postnummeret;
(3) Antal; og (4) liggetid.